Polityka Unii Europejskiej coraz bardziej zmierza do cenzury internetu, chociaż protesty mas ludzkich ograniczają zapędy do wprowadzania niekorzystnych zmian prawnych. Akta 2, co to? To często wyszukiwane zagadnienie przez administratorów stron internetowych obawiających się o własna przyszłość. W jaki sposób akta 2 może wpłynąć na funkcjonowanie nowoczesnej sieci i czy jest się w ogóle czego obawiać?
Akta 2 – co to oznacza dla przeciętnego użytkownika internetu i właściciela strony internetowej
Rozwiązania prawne związane z akta 2 mówią wyraźnie o cenzurze internetu, chociaż niedosłownie. Jeden z aktów odnosi się do przeniesienia odpowiedzialności za wszystkie wpisy użytkowników na właściciela witryny. Można sobie szybko wyobrazić absurd prawny takiej sytuacji. Jeżeli ktoś na Twoim blogu opublikuje nienawistny wpis znajdujący się na granicy prawa to Ty poniesiesz pełną odpowiedzialność za taką publikację. Akta 2, co to? Jak widać to akt prawny przeciwstawiający się logice i zdrowemu rozsądkowi, a do tego narzucający opodatkowanie linków w czystej postaci. Na takiej wymianie linków, płatnej chcą zarobić duże domy medialne, ale to raczej marna perspektywa. Żaden normalny użytkownik sieci nie zamierza płacić za wstawianie i polecanie odnośników. Akta 2 w aktualnym kształcie oznacza praktycznie załamanie mediów społecznościowych lub tworzenie polityki absurdalnie niebezpiecznej i totalitarnej dla samych użytkowników. Większość krajów członkowskich musi odwołać się do dyrektywy akta 2 i wprowadzić prawo. Na razie jednak pełna cenzura nie obowiązuje, chociaż krytyka absurdalnego aktu prawnego i tak nie zmieniła, więc społeczność internautów ma niewielkie szanse na pozytywne zmiany w przyszłości.
Czy cenzura internetu to przyszłość?
Polityka UE zaczyna wzorować się stopniowo na standardach komunistycznych pochodzących z Chin, gdzie automatyzacja i cenzura już dawno obowiązuje w internecie. UE przymierza się do jeszcze bardziej rygorystycznych działań, które z dużym prawdopodobieństwem zniszczą całkowicie niezależne media.