Prowadząc bloga bądź firmową stronę internetową, koniecznym może okazać się sięgnięcie po różnego rodzaju zdjęcia. Przekaz tekstowy, który nie jest urozmaicony zdjęciami jest mało atrakcyjny dla odbiorców. Może zdarzyć się nawet tak, że stronę, która nie jest urozmaicona zdjęciami Internauci bardzo szybko będą opuszczać. Zastanawiając się nad tym skąd wziąć fotografie na stronę internetową, warto poznać stockowe zdjęcia. To treści wizualne, które pochodzą z tak zwanego banku zdjęć są na ogół dostępne za darmo. Płacić trzeba jedynie za wybrane.
Kto sięga po stockowe zdjęcia?
Stockowe zdjęcia wykorzystywane są zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Często znaleźć można je na blogach, a także różnego rodzaju stronach tematycznych. Wykorzystywane są na stronach firmowych. Sięgają po nie właściciele agencji reklamowych, którzy oszczędzają w ten sposób na współpracy z grafikami. Wykorzystanie zdjęć stockowych to najprostszy i najtańszy sposób na to, aby skutecznie urozmaicić treść, jaka znajduje się na stronie internetowej. To także oszczędność czasu – nie trzeba czekać aż fotograf wykona zdjęcia i nam je dostarczy.
Jak wygląda kwestia praw autorskich w przypadku zdjęć stockowych?
Mówiąc o zdjęciach stockowych, koniecznie trzeba wspomnieć o prawach autorskich. Zdjęcia udostępniane są na podstawie licencji. To od znajdujących się w niej zapisów zależy, w jakim zakresie możemy zdjęcia stockowe wykorzystywać. Na ogół możliwe jest ich stosowanie w celach komercyjnych. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy licencja pozwala na jednokrotne, czy wielokrotne wykorzystanie. Jeżeli zdjęcia mają znaleźć się w kolażu bądź mają zostać zmodyfikowane, ważne jest, aby licencja na to pozwalała. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze tak jest. Nigdy nie należy wykorzystywać zdjęć stockowych niezgodnie z licencją. Może to bowiem wygenerować poważne problemy. Właściciel serwisu może wówczas oskarżyć nas o naruszenie praw autorskich, a to zawsze oznacza poważny konflikt z prawem i nierzadko konieczność wypłaty dużego odszkodowania.