Coraz częściej wykorzystywane fotografie stockowe to zdjęcia z banków zdjęć. Dostępne są na specjalnych serwisach, które zajmują się gromadzeniem treści wizualnych o różnym charakterze. Ciekawostką jest fakt, że często dostępne są na nich nie tylko fotografie, ale również filmy, a także animacje. Korzystanie z takich serwisów jest często bezpłatne, ale zdarza się też tak, że za niektóre zdjęcia trzeba zapłacić. Licencje, na mocy których fotografie stockowe są udostępniane Internautom również są różne. Zawsze trzeba się z nimi dokładnie zapoznać, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.
Gdzie wykorzystuje się fotografie stockowe?
Fotografie stockowe wykorzystywane są zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy. Najczęściej trafiają one do różnego rodzaju projektów, które znaleźć można w sieci. Często znajdują się na blogach i stronach internetowych o różnej tematyce. Warto jednak pamiętać, że po zdjęcia stockowe można sięgnąć także wówczas, gdy wykonać trzeba plakat, ulotkę bądź przygotować ogłoszenie. Sięgnięcie po fotografie stockowe sprawia, że nie trzeba już samodzielnie robić zdjęć. Można również zrezygnować z usług grafików, które na ogół są naprawdę kosztowne. Po zdjęcia stockowe sięgają:
- blogerzy;
- agencje reklamowe;
- właściciele firmowych stron internetowych.
Trzeba bowiem pamiętać, że tekst, który nie jest wzbogacony materiałem wizualnym jest mało atrakcyjny dla odbiorcy.
Czy fotografie stockowe mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych?
To jedno z częściej zadawanych pytań dotyczących zdjęć stockowych. Okazuje się, że banki zdjęć swoją ofertę kierują również do osób i firm, które szukają fotografii do wykorzystania komercyjnego. Trzeba pamiętać, że wiele zależy od licencji. Jeśli znajduje się w niej zapis, że zdjęcia można wykorzystywać w celach zarobkowych, można to robić bez żadnych obaw. Jeżeli jednak takiej informacji nie ma bądź w licencji znajduje się zapis, że zdjęcia są wyłącznie do wykorzystania niekomercyjnego, nie należy kusić się o złamanie tych zapisów.