Inne

Co to jest witryna internetowa?


Prowadzenie własnego serwisu internetowego to szansa na zdobycie użytkowników i to nie tylko komercyjnych, ale związanych z określonym światopoglądem. Publikowanie na blogu może przynieść wiele satysfakcji i przełożyć się w niektórych przypadkach na sukces komercyjny. Co to jest witryna internetowa i czy opłaca się zarejestrować własną domenę oraz wykupić hosting? Poniżej kilka praktycznych wskazówek dla wszystkich zainteresowanych rozwojem w branży e-commerce, ale nie tylko.

Domena, hosting i sprawy podstawowe związane z uruchomieniem portalu

Przygodę z własną stroną internetową rozpoczyna się z reguły od rejestracji domeny, a także od wykupienia szybkiego, a do tego pojemnego hostingu powiązanego z nowoczesnymi technologiami zarządzania i optymalnymi zabezpieczeniami chroniącymi administratorów przed wirusami, czy różnymi rodzajami ataków. Co to jest witryna internetowa w bardziej praktycznym odniesieniu? Wszystkie serwisy posiadają wersję widzianą bezpośrednio przez użytkownika, czyli szablon graficzny, układ treści, wtyczki i inne zasoby. Natomiast od wewnątrz witryna to po prostu kod. Administratorzy do zarządzania serwisami posługują się systemami zarządzania treścią. Aktualnie jeden z najpopularniejszych to WordPress. Cieszy się względami, dzięki prostocie i przez gamę bezpłatnych lub płatnych rozszerzeń, praktycznie całkowicie zmieniających układ strony na życzenie.

Dlaczego warto poświęcić nieco więcej czasu na kwestie rejestracji domeny?

A co to domena internetowa? Zwykłej strony www nie można mylić z domeną. Można powiedzieć, że domena to identyfikator w sieci, nazwa z rozszerzeniem regionalnym, narodowym, czy funkcjonalnym. W Polsce spotyka się najczęściej domeny .pl, w w bardziej międzynarodowej przestrzeni .com. Chwytliwa nazwa się opłaca, ponieważ domenami można w dłuższej perspektywie handlować. Tak naprawdę nie ma ograniczeń rejestracyjnej i jeżeli ktoś ma pomysł na wiele nazw może je zatrzymać pod warunkiem cyklicznego odnawiania oraz opłacania.

Z czego składają się serwisy internetowe i dlaczego domena odgrywa dużą rolę?

Jak działa domena internetowa? Odnosi do zasobów na stronie, identyfikuje działalność w sieci, stanowi podstawę do wpisywania w pole przeglądarek internetowych. Dobra domena to praktycznie gwarancja przyciągnięcia klientów, użytkowników, a do tego okazja do budowania rozpoznawalności, a w dłuższej perspektywie zaufania. Witryny internetowe wchodzą w skład domeny. Serwisy składają się z mnóstwa podstron połączonych hierarchią. Sieć dzieli się na projekty komercyjne, informacyjne, charytatywne, rozrywkowe, czy nawet szkoleniowe. W zależności od specyfiki działalności wypada dopasować odpowiednią końcówkę dla domeny. Przyda się przy okazji protokół https:// zapewniający większe bezpieczeństwo użytkownikom.

Czy od rodzaju domeny internetowej zależy sukces w sieci?

Główne rodzaje domen internetowych to funkcjonalne, narodowe i regionalne. Właściwa końcówka skraca często czas wyszukiwania zasobów i lepiej zapada w pamięć. Biura nieruchomości postawią na rozszerzenia nieruchomości.pl, a mniejsze sklepy stacjonarne postarają się o reprezentację regionalną, chociażby warszawa.pl. Domeny niższych poziomów charakteryzują się nieco niższymi opłatami cyklicznymi przy rejestracji, więc warto poświęcić chwilę i przemyśleć specyfikę prowadzonego biznesu przed podjęciem ostatecznej decyzji. Tak naprawdę skrócone typy domen internetowych gwarantują większą rozpoznawalność, szybkość wpisywania, pośrednio odbijają się na pozycjonowaniu. Domena powinna pasować do prowadzonego projektu i zasobów znajdujących się bezpośrednio na witrynie. Sukces w sieci zależy pośrednio od dobrej, chwytliwej nazwy domeny, a docelowo od wartościowych zasobów znajdujących się na portalu internetowym. Przyda się naturalnie nowoczesny wygląd, systematyczne publikacje i nastawienie na prowadzenie długoterminowych działań marketingowych. Co to jest witryna internetowa? Tak naprawdę biznesem i hobby dla wielu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.