Aby zachować spójną strukturę strony, należy stosować przekierowania adresu URL. Pozwala to na przekierowanie ruchu na taką stronę, na której ruch ten powinien zaistnieć. Rodzaje przekierować są różne. Wśród nich znajduje się między innymi przekierowanie 301, które jest jednym z częściej wykorzystywanych. Co to jest przekierowanie 301? Kiedy jest stosowane i jaki jest jego cel? Spróbujemy to wyjaśnić możliwie w jak najbardziej przystępny sposób tak, aby również osoby, które dotychczas nie miały z tym styczności mogły zrozumieć na czym polega przekierowanie 301.
Jakie przekierowania są najczęściej stosowane?
Dostępne są przekierowania, które mieszczą się w przedziale od 300 do 310. Jeśli chodzi o SEO, to najważniejsze jest przekierowanie 301. Jego istota pozwala na skuteczną naprawdę wielu błędów, które znalazły się na stronie internetowej. Stawiając na przekierowanie 301, można również zmienić starą stronę na nową. Może to mieć miejsce nawet wówczas, gdy podejmujemy decyzję o zmianie struktury adresów URL. Do najczęściej stosowanych przekierowań – poza 301 – zalicza się:
- 302. Jest to przekierowanie „Znaleziono”. Wskazuje ono, że zasób znajduje się pod innym adresem;
- 303. Jest to przekierowanie „Zobacz inne”. Wskazuje ono, że odpowiedź na żądanie znaleźć można pod innym adresem URL.
Każde ze wskazanych przekierować jest niezwykle ważne. W związku z tym żadnego z nich nie należy lekceważyć.
Dlaczego przekierowania mają tak duże znaczenie dla SEO?
Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na user experience, czyli ogół wrażeń, jakich doświadcza użytkownik korzystający z danej strony internetowej. Jeśli witryna jest pusta, rodzi niezadowolenie w Internautach, co skutkuje utratą ruchu na stronie. Dlatego tak ważne jest, aby zatroszczyć się o odpowiednie przekierowania. Sprawiają one, że Google dostają jasną informację, które strony nie powinny być uwzględniane w wynikach wyszukiwania. Jeśli odpowiednio skonfigurujemy przekierowania, możemy być pewni, że działania SEO będą przynosiły oczekiwane rezultaty.
Czym jest przekierowanie 301?
Chcąc wyjaśnić czym jest przekierowanie 301, należy wskazać, że jest to sposób pozwalający na przeniesie ruchu ze starej strony na nową. Przykład? Decydujemy się na usunięcie z naszej witryny jednej z podstron. Jeśli nie zadbamy o przekierowanie, to Internauci będą natykać się na błąd 404, który mówi, że danej zawartości po prostu nie ma. Będzie to negatywnie wpływać na ocenę strony przez Internautów, a w konsekwencji skutkować tym, że będą rezygnować z korzystania z serwisu. Przekierowanie 301 pozwala tego skutecznie uniknąć. Internauta zostaje przeniesiony na inną stronę i w ogóle nie zauważa, że danej podstrony już nie ma. W efekcie nie pojawia się spadek oceny strony internetowej, która uległa niewielkiej zmianie.
Jak zrobić przekierowanie 301?
Kiedy wiemy już czym jest przekierowanie 301, warto zastanowić się jak zrobić przekierowanie 301. Warto pamiętać, że najczęściej jest ono ustawiane za pomocą pliku .htaccess. To plik tekstowy, którego należy szukać w głównym katalogu serwisu. Wystarczy we wskazanym pliku wkleić określony kod, aby przekierowanie się pojawiło. Można również wykorzystać plugin WordPress. Tyczy się to jednak tych witryn, które działają na takim systemie. Nie każdy czuje się na siłach, aby przekierowanie ustawiać samodzielnie. W takim przypadku można również skorzystać z pomocy fachowców. To rozwiązanie odpowiednie dla osób, które chcą mieć pewność, że przekierowanie zostanie ustawione prawidłowo. Specjaliści również wiedzą jak sprawdzić przekierowanie 301.
fot. shutterstock