Pozycjonowanie strony internetowej to szereg działań, mających na celu zapewnienie zwiększenia widoczności witryn internetowych w wyszukiwarkach internetowych. Te działania można podzielić na związane ze strukturą wewnątrz witryny oraz na te, które prowadzą do niej z zewnętrznych źródeł. Pozycjonowanie jest kojarzone z terminem SEO, czyli „Search Engine Optimization”. Odpowiednia optymalizacja pozwala na zajęcie wyższych miejsc w wyszukiwanych, co w praktyce oznacza, że więcej internautów trafi na promowaną stronę. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy ludzie poszukują informacji o różnorodnych produktach i usługach za pośrednictwem Internetu. A wyszukiwarki stanowią podstawowe źródło informacji. To właśnie dzięki nim można zaistnieć w sieci i w świadomości odbiorców. Na czym polega pozycjonowanie strony? Zapraszamy do lektury!
Na co zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu stron?
Pozycjonowanie polega między innymi na edycji zawartości strony WWW (wraz z edycją jej kodu źródłowego) w taki sposób, aby była ona przyjazna dla wyszukiwarek. W momencie kiedy internauta chce znaleźć informacje, w wyszukiwarkę wpisuje hasła i frazy kluczowe. Jeśli strona jest dobrze zoptymalizowana, to powinna wyświetlić się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania. Kampania SEO będzie więc źródłem nowych potencjalnych klientów. Niestety Google, czy inne wyszukiwarki nie ujawniają kryteriów decydujących o pojawianiu się strony w top 10. Jednakże kilka czynników z pewnością ma na to wpływ, a są to:
- Linkowanie wewnętrzne – dodanie wewnętrznych linków w treściach na stronie pozwala na łatwiejszą nawigację.
- Szybkość strony – szybkie ładowanie się strony jest premiowane w rankingach wyszukiwarek. Wszelkie opóźnienia związane ze zbyt dużymi grafikami, nie sprzyjają SEO.
- Linki przychodzące – to linki umieszczane na stronach innych firm, które przenoszą bezpośrednio do promowanej strony. Należy zadbać o ich jakość i naturalność. W ten sposób pozycjonowanie strony internetowej ulegnie korzystnej zmianie.
- Dane strukturalne – pomagają wyszukiwarce poprawnie sklasyfikować tematykę strony. Rich snippet zwiększa klikalność i urozmaica wygląd.
- Certyfikat SSL – podstawą jest bezpieczeństwo użytkowników, dlatego ma ono znaczenie również dla Google.
- Linki wychodzące – są to linki, które łączą promowaną stronę z innymi. Ważne, aby odnosiły się do stron, które mają wysoki autorytet i są powiązane tematycznie.
- Słowa kluczowe – to podstawa! Powinny znaleźć się w tytule strony, nagłówkach, w artykułach i opisach produktów. Wszystkie teksty powinny być wartościowe, związane tematycznie i napisane poprawnie pod względem językowym.
Dlaczego warto pozycjonować stronę?
Jeśli wiadomo już jak działa pozycjonowanie strony, to teraz warto spojrzeć na korzyści z tego płynące. Przede wszystkim będzie to:
- Pozyskiwanie nowych klientów – dzięki pozycjonowaniu i wysokiej pozycji w wyszukiwarce, strona dotrze do większej ilości nowych, potencjalnych klientów.
- Efektywna konkurencja – im wyżej, tym lepiej. Dzięki SEO można zbudować pozytywny wizerunek marki, co przynosi korzyści przez bardzo długi czas.
- Optymalizacja strony – pozycjonowanie strony internetowej i dopasowanie jej pod kątem wybranych wyrażeń kluczowych i wymagań wyszukiwarek zwiększa ruch na stronie i poprawia skuteczność przekazu, a pośrednio wzrost sprzedaży.
Profesjonalne i skuteczne działania SEO umożliwiają zajęcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu strona jest lepiej widoczna dla internautów. Im wyższa pozycja, tym więcej kliknięć i wejść na stronę. Pozycjonowanie pozwala więc zwiększyć ruch w witrynie, co przełoży się na wzrost zysków zarówno w sklepie internetowym, jak i na dowolnej stronie. Efektywne pozycjonowanie strony internetowej pozwala na zwiększenie rozpoznawalności marki, co może być niezwykle istotne dla dopiero co założonych firm. Nie ma co ukrywać, że im większa popularność marki, tym łatwiejsze skuteczniejsze dotarcie do potencjalnych klientów. Jest to również pewna przewaga nad konkurencją.
Czy pozycjonowanie firm lokalnych i ogólnopolskich się różni?
Pozycjonowanie strony internetowej lokalnych, które świadczą swoje usługi tylko na terenie danego miasta lub nawet jednej dzielnicy, powinno być skoncentrowane przede wszystkim na wybranych słowach kluczowych, powiązanych z lokalizacją, mapach Google oraz zwiększeniu widoczności serwisu lokalnie. To właśnie lokalizacja zapewni większą widoczność i sprawi, że klienci z konkretnej okolicy będą mogli prościej znaleźć lokalną firmę. Geolokalizacja ma kluczowe znaczenie, dlatego pozycjonowanie lokalne wygląda nieco inaczej niż ogólnopolskie.
Kiedy lokalizacja nie odgrywa znaczenia, bądź jest ona zdecydowanie mniej istotna, to działania pozycjonujące polegają w dużej mierze na zwiększaniu widoczności serwisu oraz jego pozycji w rankingu. Ważne będą tu słowa kluczowe związane z tematyką świadczonych usług i oferowanych produktów. Przydatny może okazać się również tak zwany „długi ogon”, czyli rozbudowane słowa kluczowe, charakteryzujące się mniejszą konkurencyjnością. Mogą to być zapytania dotyczące konkretnych modeli odkurzaczy, wskazanie rozmiaru koszuli czy wyszukiwanie usług fryzjerskich w Łodzi. Warto zwrócić na takie słowa uwagę, gdyż pomimo tego, że posiadają zazwyczaj mało wyszukiwań, to ze względu na skalę pozycjonowania mogą przyczynić się do generowania dość wartościowego ruchu. Czasem pozycjonowanie wielu niszowych fraz może przełożyć się na lepszy efekt, niż ten powstający w wyniku wykorzystania ogólnych słów kluczowych.
Pozycjonowanie strony a wizerunek firmy
Pozycjonowanie strony internetowej pozwala przede wszystkim zbudować wizerunek firmy. Jeśli zależy marce na byciu ekspertem w danej dziedzinie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać Internetem i wykreować odpowiednie stanowisko. Strona internetowa firmy może być źródłem wartościowych treści, które będą interesujące dla czytelnika. Bycie specjalistom w branży z pewnością wzmocni również pozytywny odbiór marki przez użytkowników i klientów. Ranga eksperta zwiększa wiarygodność i buduje zaufanie, dzięki czemu internauci będą chętniej korzystali z wiedzy i z dostarczanych produktów czy usług. Ważnym aspektem pozycjonowania jest możliwość stałego monitorowania rezultatów i bieżącego modyfikowania strategii marketingowej. Warto dodać, iż wyniki pozycjonowania są mierzalne za pomocą profesjonalnych, często też bezpłatnych narzędzi.
User Experience a pozycjonowanie strony internetowej?
Nie ma całkowitej pewności, że UX ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie w Google czy innych wyszukiwarkach, jednakże odgrywa istotną rolę zapewniając funkcjonalność i użyteczność strony. Pozycjonowanie strony internetowej to zwiększenie widoczności, więc nawet jeśli UX nie jest niezbędny do tego, to z pewnością będzie odpowiedzialny za utrzymanie wcześniej pozyskanych użytkowników. Strona, po której łatwo się porusza i wszystkie informacje są intuicyjnie dostępne, będzie na pewno chętniej odwiedzana, niż jedna z czołowych stron konkurencji, która posiada nieintuicyjne menu, a znalezienie jakichkolwiek informacji jest skomplikowane. Podsumowując, powyżej przedstawiony zarys pozycjonowania, to tylko kluczowe informacje. Tak naprawdę niemal każdy aspekt strony firmowej ma znaczenie. Warto dbać o całość, ze szczególnym uwzględnieniem detali. Poczynając od słów kluczowych, na user experience kończąc. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z faktu, iż w zależności od historii witryny i jej zasięgu, czynniki rankingowe mogą się różnić. Pozycjonowanie strony internetowej to usługa daleko odbiegająca od szablonowych działań, wymagająca indywidualnego podejścia. Jeśli raz obrana ścieżka nie przynosi korzyści, to można ją w każdej chwili zmienić.