DNS, czyli inaczej Domain Name System to protokół ułatwiający w dużym stopniu przeglądanie zasobów sieci i to w sposób błyskawiczny. Wystarczy wpisanie wybranej domeny do pola przeglądarki internetowej, żeby cieszyć się lubianą zawartością. To właśnie esencja funkcjonowania DNS. Co warto wiedzieć o protokole i czy zwykły użytkownik sieci powinien martwić się takimi zagadnieniami?
Co to jest DNS w praktyce przeglądania zasobów internetowych
DNS można uznać za sieciową książkę telefoniczną, ponieważ łączy konkretne domeny, adresy z potrzebami użytkowników i to nie tylko krajowych, ale globalnych. Protokół przekłada nazwę strony internetowej bezpośrednio na adres IP. Dzięki temu można przeglądać witryny bez większych opóźnień. W sieci znajdują się większe, nadrzędne oraz lokalne serwery, które cały czas ze sobą współpracują. Lokalny serwer może wysyłać na bieżąco zapytania do innych serwerów, a tym samym zapewnia ogromną czytelność wszystkich rodzajów domen.
Jak wygląda podział domen i dlaczego dopasowanie odpowiedniej nazwy ma znaczenie?
Czym jest DNS? Protokołem, też podzielonym hierarchicznie, czyli na domeny krajowe, komercyjne, edukacyjne, rządowe, czy informacyjne. Właściwe przypisywanie domen do projektu zapewnia znacznie większą przejrzystość, również przy planowaniu długoterminowego pozycjonowania. Przy rozwijaniu biznesu online warto pomyśleć nad rejestracją domeny krajowej, albo regionalnej, w zależności od charakterystyki grupy docelowej. Bardzo ciekawe perspektywy zapewniają domeny .org, czyli dla organizacji non-profit, komercyjne uważane za uniwersalne w prowadzeniu sprzedaży na poziomie międzynarodowej, czy informacyjne dla serwisów związanych z mediami.
DNS – wsparcie dla każdego uczestnika sieci
Jak działa DNS? Błyskawicznie tłumaczy nazwy domen na język sieci. W praktyce odległość serwerów przy wysyłaniu zapytania ma spore znaczenie. Niektóre witryny odczytują się szybciej, a inne wolniej. Jak sprawdzić DNS? Najprościej przez zasoby sieciowe, menu network i pochodne w zależności od systemu operacyjnego.
Dlaczego szybka konfiguracja może pomóc z działaniem strony internetowej?
Protokół funkcjonuje w sposób prawidłowy, dzięki temu, że komputery łączą się z siecią przez adres IP. DNS upraszcza korzystanie z internetu. Nie trzeba znać odniesienia numerycznego, a wystarczy prosta nazwa do odnalezienia zasobu. Większość dostawców internetu podaje informacje dotyczące prawidłowej konfiguracji DNS.
Do czego służy DNS?
- w ogromnym stopniu ułatwia przeglądanie internetu, szczególnie ulubionych domen,
- porządkuje internet i konkretne zasoby, przez rozróżnienie domen krajowych, regionalnych, komercyjnych i wielu innych, tzw. funkcjonalnych,
- przyśpiesza korzystanie z sieci.
Dlaczego inwestuje się w coraz nowsze rozwiązania przy pracy protokołu?
Najwięksi operatorzy domen, poważni dostawcy internetu inwestują w nowoczesne serwery DNS w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz szybkości przeglądania pożądanych zasobów. Dzięki sprawnemu działaniu DNS w internecie nie pojawiają się identyczne adresy, albo całkowicie puste serwisy. Dodatkowo wszystkie przesyłane dane podlegają maksymalnej ochronie. Szybkie i bezproblemowe przeglądanie internetu nie jest w praktyce możliwe bez prawidłowego funkcjonowania protokołu, usługi DNS. Dodatkowo w przypadku prowadzenia biznesu online warto zaangażować się w przejrzysty wybór nazwy domeny i w odpowiednią konfigurację serwera. Dobry pomysł to skierowanie się do dostawcy internetu, który cały czas inwestuje w nowe technologie związane z serwerami.